tel.: 94-340-20-36 sekretariat@sp10koszalin.pl

ul. Chopina 42, Koszalin, 75-567

sp10

Zapraszamy do wzięcia udziału w nowej akcji organizowanej w szkole w ramach działalności
Klubu Szkół Unicef, do którego należymy już od 2008 roku.

Jeśli chcesz do nas dołączyć, przeczytaj poniższe informacje, zapoznaj się z prezentacją , a następnie uszyj laleczkę według zamieszczonego schematu ( dzieci mogły uzyskać go również od swojego wychowawcy).

1. Prezentacja UNICEF

2. Schemat laleczki

OPIS PROJEKTU „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

     PROBLEM

 • Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami i najprostsza metoda, by ratować życie dzieci. Niestety w niemal 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia.
 • Sudan Południowy jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz.
 • Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią aż połowę społeczeństwa Sudanu. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra, polio, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać.
 • Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia.
 • Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami.
 • Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Sudanie Południowym.
 • Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.
 • Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
 • Tegoroczna odsłona projektu jest jego trzecią edycją. Poprzednie dwie edycje kampanii cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 1700 placówek z Polski.
 • Dzięki zaangażowaniu całych społeczności lokalnych udało się pozyskać ponad 1,1 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone i Czadzie.
 • Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Wierzymy, że dzięki Państwa zaangażowaniu uda się nam w tym roku pomóc tysiącom cierpiących dzieci w Sudanie Południowym.

Na czym polega projekt „Wszystkie kolory świata”?

 • W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką – będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów.
 • Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią „akt urodzenia” laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających.
 • W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.
 • Laleczka musi być uszyta w oparciu o wykrój, który będzie dostępny u wychowawców klas.
 • Na lalki czekamy do 12 II 2015.
 • Udział w akcji jest dobrowolny.

Etapy realizacji projektu

Podróż przez kontynenty – po zapoznaniu się uczniów z projektem, otrzymają oni za zadanie wybranie sobie dowolnego kraju na świecie i zabrania jak największej liczby informacji o jego mieszkańcach – popularnych imionach, strojach regionalnych, zwyczajach, kulturze itd. Wiedza ta zostanie wykorzystana do przygotowania laleczki, która będzie odpowiednikiem ich rówieśnika z tego kraju.

Przygotowanie laleczek przez uczniów w oparciu o wykrój laleczki (format A2) opracowany przez UNICEF, dzieci przygotowują swoje własne charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.

Uczniowie uzupełnią także „akt urodzenia” laleczki – specjalny dokument, w którym umieszczą fotografię swojej laleczki, bądź narysują jej portret, wpiszą dane personalne: imię, kraj pochodzenia, wiek, a także jej zainteresowania/hobby. "Akty urodzenie" laleczek będą dostępne u koordynatorów akcji oraz wychowawców.

Uszycie takiej laleczki jest niezwykle proste – wystarczy odrysować wzór na materiale, a po wycięciu wypchać miękkim materiałem i obszyć. Później można już przystępować do upiększania! Na tym etapie uczniowie mogą dać upust swojej wyobraźni i kreatywności i wcielić się w rolę artystów oraz kreatorów mody.  

Zadanie to dzieci będą wykonywały w domu, samodzielnie lub wspólnie z rodzicami, dziadkami czy opiekunami.

Wystawa laleczek w szkole – w szkole zorganizowane zostaną obchody „Dnia Wszystkich Kolorów Świata”. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sudanu Południowego,  przekazując na ten cel darowiznę (minimum 10 zł).   

Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”- każda szkoła realizująca projekt, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata. Konkurs odbędzie się między 2 a 16 marca 2015r.

Zakończenie projektu – po zakończonej akcji w szkole szkoły wpłacają zebrane pieniądze na konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sudanie Południowym.

Podsumowanie – po zakończonej kampanii UNICEF podsumuje jej przebieg, opublikuje wybrane przykłady realizacji projektu w szkołach, a także poda łączną sumę zebraną na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

Nasza szkoła brała udział w poprzedniej edycji projektu!

 • Uczniowie wraz z rodzicami uszyli wtedy 114 lalek!
 • Na podsumowaniu akcji udało się zebrać 1802zł!  Kwota ta została przekazana na szczepienia dzieci w Sierra Leone.

Tym razem także liczymy na zaangażowanie dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli, słowem wszystkich, którzy mają gorące serca i chcą pomagać najbardziej potrzebującym, mimo, że znajdują się oni na drugim końcu świata!

                           Z góry dziękujemy za zaangażowanie!

koordynatorzy akcji

D.Niedbała, J.Fejstrowicz, A.Bernecka

Świetlica

SWIETLICA SZKOLNA SP10

Linki

 

edziennik

wakacje
ocenianie_ksztaltujace
sus

bezpieczna_szko-a    jesz   mleko_w_szkole

www.sp10koszalin.pl